De Unie, in jouw belang

Jouw cao en branche

Sabic Limburg: Cao 2025-2026

18 april 2025

Op woensdag 16 april vond er weer een overleg plaats tussen werknemersorganisaties en Sabic Limburg in het kader van de onderhandelingen over de cao 2025-2026. Het was ronde II.

Sluit je nu aan, dit kan al vanaf €0,-

 

De voorstellen van alle partijen liggen nu op tafel en zijn toegelicht. Dan komt het moment om op elkaars voorstellen te reageren, op weg naar een uiteindelijk te bereiken resultaat.

De directie is met een aantal voorstellen gekomen die aan werknemerskant als verslechteringen worden opgevat. Deze verslechteringen drukken een zwaar stempel op het overleg.

Het zijn geen onbekende stokpaardjes van de werkgever:

  • De cao-verhogingen voor de medewerkers in de schalen boven C38.
  • Het koppelen van schaalstappen voor de medewerkers (cao-schalen) aan de TRP-rating.

Werknemersorganisaties hebben uit alle macht geprobeerd Sabic Limburg haar verslechteringen te laten intrekken. Als er al ooit een geschikt moment is, dan is dit wel het slechtste moment om hiermee te komen.

Sabic Limburg zou immers anders ingepast moeten gaan worden in de Europese organisatie. Er is reeds sprake van onrust over de consequenties. Dit soort voorstellen maken de onrust niet kleiner. Tegen de achtergrond van een voortdurend, hoge werkdruk, kan dit niet anders dan schadelijk zijn voor de motivatie. De omstandigheden vergen juist een enorme inzet van ervaren collega’s in productie en in opleidingstrajecten voor de minder ervaren collega’s. Verslechtering van arbeidsvoorwaarden draagt daar natuurlijk niet positief aan bij.

We hebben hier feitelijk te maken met een beperking van de werkingssfeer van de cao. Dat staat haaks op vakbondsbeleid. Dat baart ons nadrukkelijk zorgen. De directie zou op deze manier het aantal collega’s onder de cao sterk doen afnemen. Onze gezamenlijke invloed en kracht neemt daardoor af.

Werknemersorganisaties hebben zich bereid getoond een aanzienlijk aantal van de circa 29 verschillende voorstellen in te trekken, op voorwaarde dat de directie de verslechteringen van tafel haalt. Speerpunten blijven:

  • De structurele loonsverhoging
  • RVU-regeling (bedrijfs-AOW)
  • Vergoeding kosten woon-werkverkeer
  • Het verlengen van de Sideletter (sociaal plan)

Op twee cruciale onderwerpen was de werkgever dus niet bereid zijn voorstellen te laten vallen. Als niet alle verslechteringen door de werkgever worden ingetrokken, kan het aanbod van werknemers ook geen doorgang vinden. Daarmee zijn we weer terug waar we waren begonnen.

Al met al begeeft Sabic Limburg zich, in deze onzekere tijden, in een stevig cao-traject. Het zal op deze manier niet eenvoudig worden tot een gezamenlijk resultaat te komen. De allergie bij respectievelijke achterbannen voor de stokpaardjes van Sabic zal opnieuw tot weestand leiden. De directie zal ons meer inzicht moeten verschaffen zodat we goede afwegingen kunnen maken. Alle reacties zijn zoals altijd welkom.

Ronde III zal plaatsvinden op donderdag 22 mei. We houden iedereen op de hoogte.

Contact

Heb je vragen of opmerkingen over de nieuwsbrief? Laat het de belangenbehartiger John Kapteijn weten via john.kapteijn@unie.nl en/of 06-5252 2067. Heb je een individuele vraag of behoefte aan advies, neem dan contact op met ons Service Center via sc@unie.nl of telefonisch via 0345-851 963. We adviseren je graag!

Gerelateerde berichten

Sabic Limburg: Cao 2025-2026

Op maandag 27 en dinsdag 28 oktober 2025 hebben de vijf werknemersorganisaties die betrokken zijn bij de cao-onderhandelingen met Sabic…

Word gratis lid