Inmiddels hebben we de 7e onderhandelingsronde achter de rug en er is nog geen sprake van een akkoord! In dit bericht willen we iedereen graag informeren over de laatste stand van zaken.
WORD LID
Verbeterd sociaal plan
Tijdens het overleg van 13 april 2026 heeft ASML inhoudelijk gereageerd op de voorstellen van De Unie en andere bonden. ASML geeft aan forse stappen te hebben gezet en op een aantal onderwerpen zien we daadwerkelijk een verbetering ten opzichte van eerdere reacties, maar op een aantal essentiële onderwerpen zien we nog geen of niet voldoende beweging. De volledige reactie van ASML kun je hier lezen
Werkgelegenheid
Voor De Unie blijft behoud van werkgelegenheid van groot belang. We blijven inzetten op het uitgangspunt dat deze reorganisatie zonder gedwongen ontslagen doorgevoerd moet worden. Dit brengt verplichtingen met zich mee en de afspraken die we in het sociaal plan maken moeten aan dit uitgangspunt voldoen.
In dit kader past geen afspraak over handhaving van het concurrentiebeding. ASML heeft aangegeven om betrokken medewerkers wel aan het concurrentiebeding te willen houden.
Ook de farm-out constructie dient in dit kader betrokken te worden, maar ook natuurlijk verloop en het afspreken van een plaatsmakersregeling kan hier positief aan bijdragen. Overigens heeft ASML aangegeven open te staan voor een plaatsmakersregeling onder bepaalde voorwaarden.
Financiële vergoeding
Hierbij gaat het om afspraken over bijvoorbeeld het accepteren van een lager gekwalificeerde functie maar natuurlijk ook over de beëindigingsvergoeding. Heel concreet stelt ASML voor de factor voor de transitievergoeding op 2,5 te stellen. Dit is natuurlijk een lichte verbetering ten opzicht van het eerste bod. De aftopping voor werknemers die vlak voor de AOW leeftijd zitten wil ASML wel handhaven.
Hoe verder
Wij zullen het voorstel zorgvuldig bestuderen en wij willen graag van jou weten wat je van het voorstel vindt.
Om die reden nodigen wij de leden uit voor het bijwonen van een digitale ledenbijeenkomst op: maandag 20 april 2026 om 16.00 uur.
De leden hebben inmiddels een uitnodiging ontvangen om zich aan te melden voor deze bijeenkomst. Na aanmelding ontvangen zij een bevestiging en maandagmiddag zal de link voor de uitnodiging worden verstuurd aan degenen die zich aangemeld hebben.
Als je nog vragen hebt, neem gerust contact op met de belangenbehartiger Sjerp Holterman via e-mail sjerp.holterman@unie.nl

